
Változáskezelés
A változások ma már természetes része a szervezeti életünknek, éppen ezért a változások gyors ütemű feldolgozásának készsége fontos kompetencia minden munkatárs számára. Ennek ellenére nagyon gyakori, hogy a beosztottakban komoly ellenállás alakul ki a változással szemben. Ennek oka, hogy az emberek többsége – természetükből adódóan – a status quo (vagyis a fennálló viszonyok, a megszokott rendszerek, működésmódok) megtartására törekszik. A tréning abban segíti a munkatársakat, hogy megértsék a változások természetét, az egyéni ellenállás okait, valamint rálássanak arra, hogy ilyen helyzetekben hogyan lendíthetik át magukat a belső ellenállásukon, mit tehetnek, kitől és milyen segítséget kérhetnek ehhez. Végezetül a tudatosítás révén egy pozitívabb hozzáállás alakul ki, mely segíti az elfogadást, és növeli a felelősségvállalást, proaktivitást.
Konfliktuskezelés – improvizációs színésszel
Mindennapjainkban, személyes és munkahelyi kapcsolatainkban gyakran szembesülünk azzal, hogy különböző problémás szituációkból elégedetlenül keveredünk ki. Előfordul, hogy szemrehányást teszünk magunknak, mert nem érvényesítettük kellő képen érdekeinket, máskor lelkiismeret furdalásunk van, mert megbántottunk valakit, de az sem ritka, hogy szó nélkül bólintunk rá olyan dolgokra, amit egyetlen porcikánk sem kíván. A tréning célja, hogy megtanítsa a résztvevőket az ilyen, és ehhez hasonló szituációkat tudatosabban kezelni, saját és a másik fél érdekeit azonosítani, és ezáltal a helyzetet minden érintett fél számára kedvező irányba befolyásolni. A tréning során minden résztvevő egy saját, konkrét konfliktusos szituáción dolgozik. Ennek feldolgozása, „átkeretezése” segítségével a későbbi konfliktusos helyzetek megoldása is hatékonyabbá válik. A tréning specialitása hogy a konkrét szituációk újrajátszását egy improvizációs színész segít.
Asszertív kommunikáció
Asszertív kommunikáció segítségével nehéz helyzetek oldhatók meg, illetve fontos, de nem kielégítően működő kapcsolataink állíthatók helyre. Alapja a felnőtt-felnőtt kommunikáció, amelyben mindkét fél igényei és szükségletei meghallgatásra kerülnek, és közösen találják meg az alapokat a későbbi együttműködéshez. Az asszertivitásnak köszönhetően, két személy közötti kapcsolat meg tud erősödni, konfliktus esetén konstruktív, mindkét fél számára kielégítő megoldás (t jelentő kimenetel alakulhat ki) születhet meg. Természetesen ehhez elengedhetetlen a felelősségvállalás, illetve az a fajta önismeret, amely hozzásegíti az egyént érzéseinek felismeréséhez, megfogalmazásához, igényei kifejezéséhez. Szükséges természetesen a másik fél iránti tisztelet is, amely lehetővé teszi, hogy aktív figyelemmel forduljunk felé, és meg akarjuk érteni őt. A tréning során a résztvevők tudatosítják magukban, honnan ismerhető fel a 4 féle kommunikációs stílus (agresszív, passzív, passzív-agresszív, asszertív), illetve, hogy mely stílus a legjellemzőbb rájuk. Ezt követően eszközöket kapnak ahhoz, hogy kommunikációjuk során minél könnyebben mozdulhassanak el az asszertív irányba.
Stresszkezelés
Az utóbbi években szinte közhellyé vált a stressz káros, megbetegítő hatása. De biztos, hogy megbetegít a stressz? Pontosabban: biztos, hogy a stressz az, ami megbetegít? A stressz mindennapi életünk része, alkotó energiáink forrása, mely cselekvésre sarkall, segíti küzdelmeinket. A “jótékony” stressz – kihívás, késztetés. Segít tárgyalni, előadást tartani, versenyt futni, még a szerelem is stresszt jelent. A túl kevés stressz, a monotónia, az unalom éppoly ártalmas, mint a túlzott, mindent elborító, kontrollálhatatlan “negatív” stressz. A bajt nem a stressz okozza, hanem az, ha nem tudunk megbirkózni vele. A stressz elől nem futhatunk el, viszont megtanulhatunk bánni vele, uralkodni felette. Ezzel szolgálatunkba állíthatjuk ezt a potenciálisan életveszélyes erőt, mely képes tönkretenni kapcsolatainkat, karrierünket, sőt egészségünket is. Ha viszont helyesen bánunk vele, segít elérni céljainkat, fokozni hatékonyságunkat, növelni önbizalmunkat, boldogabbá, teljesebbé tenni életünket. A tréning során tudatosítjuk a stressz jótékony és káros hatásait, elemezzük, hogy mindennapi életünkben, munkahelyünkön milyen szinten van jelen. És a „FILM” technika segítségével megtanuljuk a stresszesnek tűnő helyzeteket valódi értékükön kezelni.
Munka-magánélet egyensúly
Napjainkban két ellentétes trend ütközése figyelhető meg. Egyrészt az emberek egyre több időt töltenek munkahelyükön, és egyre kevesebbet foglalkoznak magukkal. Sok helyen előfordul, hogy még este 8-10-kor is bent ülnek az irodában. Másrészt – főképpen a fiatalok körében – fokozódik az igény a szabadidő arányának növekedése iránt. Az életminőségünk egy igen fontos összetevője, a munkahelyi és családi kötelezettségek, illetve a munka és a magánélet egyensúlyának megteremtése. A work-life balance hosszú távú egyensúlya hiányában előbb utóbb romlik a munkavégzés hatékonysága, nő a kiégés valószínűsége. A tréning azzal foglalkozunk, hogy mit tehetünk mi magunk az egyensúly elérése érdekében, hogyan tudjuk tudatosabban, jobb időbeosztással, priorizálással, teljességre törekedve javítani életminőségünket, fokozni önmagunk és szeretteink elégedettségét. Illetve hogyan tudjuk könnyebben észrevenni azokat a dolgokat, amik örömöt okoznak a számunkra, és számukra nagyobb helyet teremteni életünkben.
Kiégés megelőzése
A stressz okozta kifáradás, a work-life balance hiánya, a munkával, munkahellyel szembeni elégedetlenség fásultsághoz, sőt, egy idő után kiégéshez vezet. Paradox módon éppen a leglelkesebb, legelkötelezettebb munkatársak (vezetők) hajlamosak a kiégésre. A kiégés következtében romlik a hatékonyság, csökken a teljesítmény, nő a hibázás valószínűsége, sőt, a munkahelyi balesetek kockázata is. A kiégés megbetegedéshez, hiányzáshoz vezet, nő a kilépés valószínűsége is. Végül, de nem utolsó sorban a kiégéssel küzdő munkatárs (vezető) rontja környezetében a munkahelyi légkört, ami hosszabb távon láncreakció szerű hatékonyságromláshoz vezethet. A program célja az, hogy a dolgozók képessé váljanak a kiégés kezdeti tüneteinek felismerésére, mind önmagukban, mind környezetükben, és finom érzékkel segítséget tudjanak nyújtani ott, ahol az szükséges, és lehetséges. A tréning során olyan készségeket, attitűdöket erősítünk, amelyek segítségével megelőzhető a kiégés.