
Csapatra szabott együttműködés fejlesztés
A tréning lényege a testre-, pontosabban a csapatra-szabottság. Ez azt jelenti, hogy a program tematikája úgy alakul ki, hogy mind a csapattagokkal, mind a csapat vezetésével készül egy előzetes interjú, melynek célja, hogy felszínre hozza azokat a területeket, amelyekben történő változások javíthatják a csapat közérzetét, hatékonyságát. A fókuszok között gyakran megjelennek kommunikációs problémák, lappangó konfliktusok, a folyamatok hatékonyságát befolyásoló felesleges adminisztrációs feladatok, a feladat- és felelősségi körök tisztázatlansága, stb. A témák azonosítása után alakul ki a tréning végleges programja, mely gyakran ötvözi a kompetencia ill. együttműködés fejlesztő tréning illetve a hatékonyság javító workshop elemeket.
Csapatépítés tapasztalati tanulásra alapozva
A fejlesztés során a csapat játékos gyakorlatokon keresztül szerez tapasztalatot a csoportműködésről, a csoporton belüli együttműködést gátló és támogató viselkedésmintákról. A gyakorlatok utólagos feldolgozása, kiértékelése során a tapasztalati tanulás modell segítségével a csoport rátekint, hogy a mindennapi működésük során mennyire jellemző tagjaira a megtapasztalt viselkedés. A résztvevők ezáltal visszajelzést kapnak egymástól, mely fejleszti az önismeretüket, tudatosítja a csoporton belüli normákat, az elvárt viselkedésmintákat, a hatékony együttműködés kulcsmomentumait a kommunikáció, a konfliktuskezelés, a tervezés és a megvalósítás témaköreiben.
Outdoor tréning
A már nagyon összeszokott és “agyontréningezett” csapatok számára ad egy új lehetőséget egyéni és együttműködési készségeik fejlesztésére. Ez a tréning a többitől eltérően nem zárt teremben, hanem a szabadban állítja komoly kihívások elé a résztvevőket. A módszertan alappillére, hogy kiléptesse a munkatársakat a komfortzónájukból, hogy a gyakorlatokon keresztül megtapasztalhassák, hogy milyen érzés lehetetlennek tűnő feladatokat megoldani, egymásban végsőkig megbízni. A tréningnek a különleges élményszerzésen túl természetesen csak akkor van értelme, ha a feldolgozó körök segítségével a csapat tagjai a gyakorlatok során szerzett tapasztalataikat összekötik a mindennapi működésükkel, valamint levonják az egyéni és a csoport működésére vonatkozó tanulságaikat.
Egyén a csapatban
Az együttműködési készségek létfontosságúak ahhoz, hogy személyiségünk hatékonyan érvényesüljön. Jelentőségük, hasznuk felbecsülhetetlen a munkatársainkkal, az ügyfeleinkkel, illetve az alvállalkozóinkkal való jó kapcsolat kialakításában. A tréning lényege az együttműködési készségek felismerése és javítása. A tréninghez nem szükséges, hogy a résztvevők egy csapatból érkezzenek, ugyanis a képzés célja, hogy az egyén felismerje és tudatosítsa együttműködési stratégiáit, a csoportban elfoglalt helyét, az együttműködést segítő vagy gátló hiedelmeit, viselkedési formáit, képességeit. A résztvevők továbbá megismerhetik, kipróbálhatják önmagukat különféle együttműködési helyzetekben, felismerhetik és gyakorolhatják az együttműködést serkentő viselkedési mintákat. A tréning célja az eszköztár, a lehetőségek bővítése olyan készségekkel, amelyek fokozzák a résztvevők rugalmasságát, együttműködési képességét, hogy ezen keresztül hatékonyabban tudják elérni céljaikat.
Vezető és munkatárs közötti együttműködés hatékonyságának fejlesztése
Számos vezető értetlenül áll a helyzet előtt, amikor munkatársai nem azt teszik, amit elvárnának tőlük, sőt, néha még az is megfordul a fejükben, hogy a kollégának nem megfelelő a hozzáállásuk, vagy a képességük a feladatok ellátáshoz. Pedig a legtöbb esetben csak arról van szó, hogy az elvárások nem megfelelő módon lettek kommunikálva. Ez a másik oldalon gyakran úgy csapódik le, hogy „Bármilyen erőfeszítést teszek, a vezetőm sosem elégedett a munkámmal.”, ami komoly motivációvesztést jelent a munkatárs számára, és idővel ténylegesen hozzáállási problémákat eredményez. Éppen ezért nagyon fontos az elvárások rendszeres tisztázása, hiszen egy dinamikusan növekvő vállalt esetében a célok és a környezet változásával párhuzamosan az egyes munkakörökkel szemben elvárt eredmények, feladatok is változnak. A tréning ezt a folyamatot hívatott elősegíteni, erősen építve a munkatársi kezdeményezésre.